Pri pohári vína: Verím, že sa vieme zmeniť

Autor: Peter Vernarec | 14.10.2018 o 21:13 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  377x

Nedeľný večer s červeným v pohári. Teraz mimo politiky a trochu o nás a o našej (mojej aj tvojej) spoločnosti.

Prvý pohár

Rád píšem o politike, lebo verím, že politika spoločnosti nesmie byť ľahostajná. Musíme sa zaujímať o dianie doma a vo svete, musíme kriticky myslieť a musíme chcieť osobnostne rásť a zlepšovať našu spoločnosť. Preto píšem. Na čo však možno zabúdam je druhá strana mince a teda, že nie len spoločnosť sa potrebuje "starať" o politiku, resp. že spoločnosť potrebuje politiku, ale že práve naša spoločnosť je to, o čo by sme sa mali starať na prvom mieste. 

Otázkou však je, čo to znamená, čo znamená starať sa o spoločnosť? Ako sa o ňu máme starať? Politika a spoločnosť sú na sebe závisle a úzko prepojené. Dobrá spoločnosť rovná sa dobrá politika a naopak. Práve preto nás v prvomrade potrebuje naša spoločnosť.

Ako jej však vieme pomôcť?

Tým, čo vieme najlepšie. Získali sme a získavame vedomosti a skúsenosti, ktoré vieme ďalej odovzdať. Často to robíme pre peniaze a za peniaze. Ak to máme robiť bez hodnoty vyjadriteľnej v peniazoch na konci, tak odmietame. Načo. Nebudeme predsa robiť niečo zadarmo, nezištne, bez výsledku. To sme my, naša lakomosť a krátkozrakosť. A možno by len stačilo pozrieť sa na to inak.

Spoločnosti vieme pomôcť investovaním. Žiadne bankovníctvo. Investovať tak do seba, ako aj do našej spoločnosti. Či to bude náš čas, či naše peniaze, to čo potrebujeme sú investície. Naša spoločnosť potrebuje zrekonštruovať, následne udržiavať a sem tam niečo dobudovať. Vzhľadom k tomu, že ide o obrovský projekt, bude potrebné množstvo kapitálu. Investujme. Pomôžme spoločnosti, veď investujeme do seba, do našich detí a ich potomkov.

Druhý pohár

Kapitál nestačí. Musíme sa naučiť spravovať ho. Každý hlas v spoločnosti je dôležitý a tak, ako by mal byť vypočutý, tak by sme sa ho mali snažiť počúvať a pochopiť ho. Mnoho z nás odsudzuje hlasy, ktoré hovoria rečou, ktorej nerozumieme a to bez toho, že by sme sa ich vôbec snažili vypočuť a pochopiť. Moja priateľka ma naučila neodsudzovať, ale počúvať. Nemusíme súhlasiť, vypočujme si ho však. Naučme sa počúvať, počúvajme viacerých, porovnávajme, overujme a vytvárajme si vlastné názory, vlastný pohľad. 

Toto ma privádza k jednej udalosti z tohto týždňa. Viacerí z vás možno zachytili video žiačky bilingválneho gymnázia, ktorá sa vyjadruje k multikulturalizmu v nadväznosti na reklamnú kampaň jednej nemenovanej značky alkoholických nápojov. Dievča vo videu hovorí veľa, pomerne zložito a hlavne vyjadruje množstvo myšlienok. Z môjho pohľadu to celkom chaoticky zamotala a ublížila si. Mohla to povedať jednoducho, stačilo keby povedala "chráňme si naše kultúrne hodnoty, rešpektujme hodnoty iných kultúr a nesnažme sa ich spájať do niečoho, čo by spôsobilo ich zánik." Takto by sme tu myšlienku viacerí možno prijali, viacerí by sme sa stotožnili a dievča by si možno vyslúžilo viac obdivu než nenávisti. Čo už. No povedala svoj názor, vypočuli sme ju, spravili sme si svoj názor. 

Táto udalosť však dokazuje, aké dôležité je dobré hospodárenie s nami investovaným kapitálom. Ak to nevieme sami, najmime si správcov. Časť z kapitálu investujme do jeho správy. Nehovorme teraz o politikoch, aj keď politici sú vlastne správcami našej spoločnosti v určitom slova zmysle, ale hovorme presne o ľuďoch, ako táto slečna. Nevravím, že by bola dobrou správkyňou nášho kapitálu, za mňa určite nie, no hovorím o jej pozícii. Prišiel niekto, kto vyjadril svoj názor v záujme "ozdraviť" našu spoločnosť. Ak by bola dobrá, postavili by sme ju do čela. Jej názory by sme si osvojovali a viedla by nás. Nemusela by byť ani političkou, jej úloha by spočívala v správe kapitálu, ktorí sme vložili do našej spoločnosti.

Tretí pohár

Pri výbere vhodného správcu však potrebujeme vedieť naše ciele. Akým smerom sa chceme uberať? Aká je naša ideológia a filozofia? Na týchto veciach sa naša spoločnosť láme. Napriek rôznym politickým a ideologickým názorom by sme sa však mali spojiť aspoň v niektorých smeroch, v niektorých slovách. Mali by sme sa určite spojiť v kreovaní našich vlastných spoločenských pravidiel. V tom, akí by sme mali byť k sebe a voči sebe. V slovách ako tolerancia, rešpekt, slušnosť, vďačnosť, právo by sme sa mali vedieť spojiť. Tieto slová by mali tvoriť piliere našich spoločenských pravidiel. 

Naša spoločnosť chátra. Kedysi dávno sme na ňu zanevreli a za ten čas zmenila svoj vzhľad, svoju štruktúru. Napriek niekoľkým neúspešným ozdravujúcim snahám však jej oporné múry ešte stoja. Máme preto na čom stavať, vedeli by sme ju zrekonštruovať. Máme dobré základy na dobrý projekt, vyžaduje si to však poriadne množstvo kapitálu, starostlivosť a trpezlivosť.

Máme čo robiť, veď sme ešte len na začiatku, no verím, že sa vieme zmeniť.

P.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?